T.C. Eynesil Belediyesi Resmi Web Sitesi

0454 581 30 01 bilgi@eynesil.bel.tr /eynesilbld

Belediyemiz Personeli Afet Farkındalık Eğitimi Aldı

Eynesil Belediyesi personeline yönelik 2023 ‘Afet Eğitim Yılı’ kapsamında Afet Eğitim Seferberliği Haftası sebebiyle Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekibi tarafından ‘Kurum ve Aileler için Afet Farkındalık Eğitimi’ düzenlendi.

Eğitimde, afet öncesi, afet anı ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler anlatıldı.

Eynesil Belediyesi personeline Kamil Nalbant MYO Toplantı Salonunda düzenlenen eğitim, Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü görevlileri tarafından verildi.

Farklı birimlerden katılım gösteren personele deprem başta olmak üzere doğal afetlere ve yangınlara karşı alınması gereken önlemler ile davranış biçimleri anlatıldı.

Afet Öncesi Alınan Tedbirler Afetin Boyutunu Önlemesi Açısından Önemli;

Eğitim programının ilk kısmında AFAD görevleri, Afet Farkındalık Eğitimi, AFAD Gönüllülük Sistemi ve Türkiye Afet Müdahale Planı’nı anlattı.

Eğitimde, deprem, sel, heyelan, fırtına, hortum, çığ gibi doğal afetler ile yangınlar ve endüstriyel kazalar gibi acil durumların öncesinde alınması gereken tedbirlerin afetin boyutunu önlemesi açısından önemine dikkat çekildi.

Her Bireyin Mutlaka Afet ve Acil Durum Çantası Olmalı:

‘Deprem Anında Unutulmaması Gerekenler’ ve ‘Deprem Sonrası İlk 6 Saatte Yapılacaklar’ konularının üzerinde durulduğu eğitimde afet ve acil durum çantasının olası afet durumu öncesinde hazırlanmasının önemine değinildi.

Afet bilinci, arama kurtarma, yangın, ilk yardım, kurtarma teknikleri, kimyasal biyolojik radyolojik nükleer tehditler, sığınaklar ve ikaz alarm gibi konuların teorik ve uygulamalı olarak anlatıldığı eğitim, sivil savunma ve servisleri konusu ile tamamlandı.

Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü görevlilerine bizlere sunduğu Eğitim programı için teşekkür ederiz…